Sodelujte v oddaji in gostu postavite vprašanje.
Vlada je tik pred iztekom minulega leta v javno obravnavo poslala predlog izhodišč za obdavčitev premoženja ter ukrepe za prestrukturiranje in razbremenitev dela. Gre za podlago, na osnovi katere želi po večkratnih poskusih le uvesti nepremičninski davek. Enomesečna javna razprava je pokazala, da je v zvezi z novim davkom več vprašanj kot odgovorov - med drugim, ali bo davek pravičen, pošten in v skladu z ustavo ter kako preprečiti izogibanje plačilu davka. O tem v tokratnem Studiu ob 17.00. Gostje: Tina Humar, generalna direktorica direktorata za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov na ministrstvu za finance; Ivan Simič, davčni strokovnjak in nekdanji generalni direktor Finančne uprave RS; Franci Gerbec, Slovensko nepremičninsko združenje; Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami.
Mojstranške veverice Klavdij Mlekuž, Janko Ažman, Janez Brojan in Janez Dovžan so v šestdesetih in sedemdesetih letih premikale meje, osvajale tudi najvišje vrhove tujih gorstev ter postavile pomembne mejnike slovenskega alpinizma. Alpinizem so povezale s predanim gorskim reševanjem. Čudoviti svet premagljivih sten in prvenstvenih smeri je osmišljal njihove cilje. Mojstranške veverice so prejele tudi priznanja za življenjsko delo Planinske zveze Slovenije. Njihovi pomembni dosežki in dejavnosti so opisani tudi v novi knjigi Vladimirja Habjana.
Več kot 412 tisoč nekdanjih zavarovancev Vzajemne bo prejelo pošto uprave zavarovalnice z vprašanjem ali želijo vračilo deleža premije v denarju ali v delnicah družbe, več kot 419 tisoč pa jih bo prejelo obvestilo, da lahko prevzamejo delnice. Sprašujemo se, ali naj vzamemo denar ali delnice, če imamo izbiro in tudi, kako ravnati, če nimamo izbire in smo obsojeni na prevzem delnic. Za nasvet smo prosili mag. Mitjo Vezoviška, neodvisnega upravljavca osebnega premoženja.
Predsednik vlade Robert Golob je na posvetu gostil predstavnike energetike in okoljevarstva, ki so predstavili svoje poglede na oskrbo z električno energijo do konca prihodnjega desetletja. Leta 2040 bo oskrba z električno energijo pretežno razogljičena, mogočih poti do tja je več, bo pa treba o zelenem prehodu ozaveščati tudi javnost. Pred nami je namreč transformacija energetike, ki bo zahtevala širši družbeni konsenz.
Te dni je razpisan natečaj iskanja imena za nov teleskop AZ800, ki je s premerom zrcala 80 centimetrov največji v državi. Lani ga je pridobil astronomski observatorij na Golovcu v Ljubljani, ki velja za pedagoško ustanovo fakultete za matematiko in fiziko univerze v Ljubljani. V observatoriju pogosto organizirajo dogodke, na katerih želijo obiskovalcem približati astronomijo s prilagojenim učnim programom. Kaj vse se torej vidi skozi teleskop, bo preveril tudi Prvi, ki se na Golovec odpravlja na obisk.