Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Najnovejše

Novice Radia Slovenija Novice ob 9h

27.04.2024

Zadnja kratka informativna oddaja Radia Slovenija

Novice Radia Slovenija Novice ob 8h

27.04.2024

Zadnja kratka informativna oddaja Radia Slovenija

KiKs Obiskali smo “Institut Jožefa Štefana in Institut za slovenski jezik Fran Ramovš”

27.04.2024

V veliko jezikih se odločajo za tako imenovana častna ali spominska imena, in sicer tako, da javne ustanove, šole, tudi javne objekte poimenujejo po navadno izjemnih pokojnih osebah, ki v družbi uživajo ugled in jim v skupnosti priznavajo častno mesto ali vlogo. “Na Slovenskem nismo izjema,” ugotavlja tokratna sogovornica Krake informativne koristne slovenščine, doktorica Helena Dobrovoljc in opozarja, da rodilniška oblika nadomešča zvezo se imenuje po. Gimnazija Rudolfa Maistra torej ni gimnazija, ki bi jo imel ali vodil Rudolf Maister, temveč se le imenuje po njem.

Jutranja kronika Praznujemo dan upora proti okupatorju, na sinočnji državni proslavi v Črnomlju tudi pozivi k odpravi razdora v družbi

27.04.2024

V Črnomlju so sinoči pripravili državno proslavo ob današnjem prazniku dnevu upora proti okupatorju. Prizorišče ni bilo izbrano naključno, saj je pred osmimi desetletji v Črnomlju potekal prvi kongres slovenskega narodnoosvobodilnega sveta, ki je vse do konca druge svetovne vojne predstavljal zakonodajni in izvršilni organ narodnoosvobodilnega gibanja. Slavnostni govornik, predsednik državnega sveta Marko Lotrič je poudaril, da s praznikom zaznamujemo eno od temeljnih poglavij zgodovine slovenskega naroda. Druge teme oddaje: - Ministrstvo za zdravje: Dela na glavni stavbi UKC Ljubljana le delno ustavljena - Washington napovedal 6 milijard dolarjev vredno vojaško pomoč Ukrajini - Kamniške odbojkarice ubranile naslov državnih prvakinj

Lokalni junak Jošt Derlink

26.04.2024

V Ljubljani v Savskem naselju že od leta 2015 deluje knjižnica reči, prva tovrstna izposojevalnica predmetov pri nas. Nastala je po vzoru podobnih projektov v tujini in deluje po vzoru klasične knjižnične izposoje. Spodbuja h krožni uporabi in izmenjavi in tako med drugim prispeva tudi k manjši potrošnji in varovanju okolja. Jošt Derlink se je knjižnici reči pridružil leto po njenem nastanku, najprej kot nadomestni knjižničar, nato kot stalni ter kot vodja knjižnice, sprva kot projekta v okviru nevladne organizacije Prostorož, zadnja štiri leta pa kot predsednik samostojnega društva Knjižnica reči. Danes razmišlja tudi o tem, kako pospešiti odprtje podobnih knjižnic drugod po Sloveniji, v Ljubljani pa že uvaja tudi izmenjevalnico in tudi popravljalnico reči.

Zrcalo dneva Država za stavbo na Litijski odštela 1,7 več kot je bila ocenjena

26.04.2024

Stavba na Litijski cesti, ki jo je prejšnja ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan kupila za potrebe sodišč, je bila ob nakupu, decembra lani, vredna 6 milijonov evrov. Država je zanjo plačala 1,7 milijona več. Kaj se bo po novi cenitvi zgodilo s stavbo in ali bo država zahtevala vračilo dela kupnine naj bi izvedeli v ponedeljek.

Lahko noč, otroci! Čudežni cvet

26.04.2024

Mladenič vzgoji cvet sredi kamenja … Pripoveduje: Marjana Klanšek. Vietnamska pravljica. Prevedel: Ivan Minatti. Posneto v studiih Radiotelevizije Ljubljana 1979.

Radijski dnevnik Judoistka Andreja Leški s tretjim mestom do druge kolajne za Slovenijo na evropskem prvenstvu v Zagrebu.

26.04.2024

Judoistka Andreja Leški je na evropskem prvenstvu v Zagrebu osvojila bronasto kolajno v kategoriji do 63 kilogramov. Branilka naslova je gladko odpravila prve tekmice, v polfinalu pa se je zalomilo. Kljub temu je Leški zadovoljna. Ostali poudarki oddaje: - Objavljena cenitev: Pravosodno ministrstvo za stavbo na Litijski plačalo 1,7 milijona preveč - Prenova ljubljanskega UKC-ja bo daljša in kot kaže tudi dražja - Združeni narodi: v Gazi na kvadratni meter približno 300 kilogramov ruševin

Studio ob 17.00 Tedenski aktualni mozaik z Matejo Železnikar

26.04.2024

Kot kaže bo volilna kampanja pred evropskimi volitvami letos potekala tudi v znamenju referendumskega glasovanja. Državni zbor je sicer ta teden potrdil tako imenovani energetski zakon, v tokratnem pregledu odmevnejšega tedenskega dogajanja se bomo posvetili tudi gospodarsko uspešnim podjetjem slovenske jugovzhodne regije. V Tedenskem aktualnem mozaiku se bomo podali še v Strasbourg, kjer so evropske poslanke in poslanci sklenili še zadnje zasedanje te institucije v tem sklicu. Voditeljica tokratne oddaje je Mateja Železnikar.

Dogodki in odmevi Volilna komisija se že pripravlja na izvedbo referendumov skupaj z evropskimi volitvami.

26.04.2024

Potem ko je državni zbor včeraj odločil, da bodo trije posvetovalni referendumi potekali skupaj z evropskimi voltivami 9-ega junija, volilna komisija že pripravlja vse potrebno za njihovo izvedbo. Nekateri evropski poslanci ne odobravajo skupne izvedbe volitev in referendumov, opozicijski SDS in NSi sta zaradi tega napovedali ustavno presojo. Ostali poudarki oddaje: - Inšpektorat za delo o navedbah glede slabih odnosov: prijav o mobingu ni bilo, delo je stabilno. Minister Luka Mesec inšpektoratu izrazil zaupanje. - Predlogu za višje trošarine za tobačne izdelke se v državnem zboru obeta podpora. - Ameriška vojska ob obali Gaze gradi pomol za dostavo humanitarne pomoči. - Vipavska dolina pripravljena na eno največjih tekaških prireditev pri nas, Ultra trail. Kraljevska disciplina kar 165 kilometrov.

Labirinti sveta Komu zvoni?

26.04.2024

Osnutek strateške agende za novo Evropsko komisijo, ki je pred dnevi prišel v javnost, zbuja veliko zaskrbljenost pri vseh, ki jim je mar za našo prihodnost. Medtem ko je eden izmed ciljev sedanje agende vzpostavitev podnebno nevtralne, pravične in socialne Evrope, kar je bila podlaga tudi za zeleni dogovor, podnebje v osnutku nove agende sploh ni omenjeno med cilji Evrope. Ta naj bi zdaj postala močna, konkurenčna in s pomočjo povečanih izdatkov za obrambo varna globalna sila. Medtem pa je podnebna kriza tukaj in zdaj.

Sledi večnosti Ela Porić: V slovenskem šolskem sistemu vse reprezentacije na temo islama, muslimank in muslimanov, krepijo proti islamski diskurz

26.04.2024

Pred kratkim so muslimanke in muslimani praznovali ramazanski bajram – enega izmed svojih dveh najpomembnejših verskih praznikov; Radiotelevizija Slovenija je prvič v zgodovini iz ljubljanske džamije prenašala bajramsko molitev na drugem programu Televizije Slovenija. Strokovna komentatorka tega prenosa je bila Ela Porić, magistrica kulturologije in religijskih študij iz Muslimanskega kulturnega centra; s prevodi molitev in citatov iz za muslimane svete knjige koran iz arabščine je gledalkam in gledalcem nemuslimanom razložila molitve in obrede tako, da so jo lahko razumeli. O odzivih na prenos bajramske molitve, o stereotipih o islamu in delovanju muslimanskega kulturnega centra.

Več oddaj
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt