Čez teden dni ob tem času bomo skoraj že končali prenos jutranjega Ptičjega petja s Cerkniškega jezera, ki ga pripravljamo. Do takrat pa vam bomo vsak dan predstavili še eno od ptic, ki jih je mogoče najti v Sloveniji. Danes je na vrsti raca kostanjevka. Le približno 10 parov jih gnezdi v Sloveniji, veliko več jih lahko vidimo, ko se selijo in se predvsem na Cerkniškem jezeru ustavijo, da se najejo in spočijejo za nadaljevanje poti. Raco kostanjevko nam predstavljata ornitolog Valentin Schein in Andreja Gradišar.

Ptic te vrste je na vsem svetu le za polovico Slovencev

Raca kostanjevka je ena redkejših ptic v evropskem prostoru, pojasnjuje ornitolog Valentin Schein:

»Vse od Črnega morja do porečja Donave jih je le okoli 20 tisoč, morda tudi manj. V Sloveniji je skupaj do 10 parov. Na Cerkniškem jezeru jih gnezdi pet ali šest, pa še to ne vsako leto.«

Več jih na to območje pride med selitvijo, ko jih je tudi 600, 700. Te so zelo opazne, skoraj neopazne pa so race kostanjevke, ko gnezdijo:

»Vidimo jih takrat, ko mama in oče pripeljeta svoje mladiče izven gnezdilnega prostora v trstičju na bolj odprte vodne površine. Med trstičjem pa je to ptico zelo težko opaziti.«

Vse rac kostanjevk naj bi bilo na celem svetu le okoli 1 milijon, ocenjuje naš sogovornik, ki pove tudi, da je pri tej vrsti ptic lahko razlikovati med ženskimi in moškimi osebki:

»Pri kostanjevka imajo moški, fantje belo zrklo, oko. Ženske pa rjavkastega, tako da rečemo, da fantje gledajo nekoliko bolj belo.«

Oglašanje race kostanjevke:

Posnel dr. Tomi Trilar.

Posnetke hrani Slovenski arhiv živalskih zvokov Prirodoslovnega muzeja Slovenije.

Andreja Gradišar