Se pouk v Sloveniji prične prezgodaj?

Se pouk v Sloveniji začne prezgodaj?

Prva šolska ura se v Sloveniji začne med 7.30 in 8.30. Nekateri strokovnjaki pravijo, da bi bilo smiselno pouka začeti pozneje, saj so vzorci spanja pri mladih drugačni kot pri odraslih. Da imajo mladostniki res več težav z zgodnjim vstajanjem, je razlog lahko tudi biološki: v tem starostnem obdobju se premakne faza biološke ure – to pomeni, da zvečer težje zaspijo.

Njihovo izločanje hormona melatonina se zamakne: »Zbujanje najstnika ob 7. uri je podobno zbujanju odraslega ob 4. ali 5. uri zjutraj,« pojasni predstojnica otroškega oddelka Splošne bolnišnice Celje dr. Barbara Gnidovec Stražišar in doda: »Mladostniki bi imeli bistveno manj težav, če bi jim bilo omogočeno, da spijo od 22.30 do 8 h ali 8.30.«

Da je zgodnja ura, konkretneje, ob 7.30 za učence OŠ Dramlje zaradi urnika avtobusnega prevoza primernejša, pove ravnateljica Mirjana Aužner. Podobno potrdi tudi ravnatelj Roman Vogrinc za Gimnazijo Ledina in doda, da marsikomu zgodnejša ura ustreza zaradi številnih obšolskih dejavnosti: »Smo družba, preobremenjena z dodatnimi dejavnostmi.« Primer tega opiše tudi ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca Jesenice Robert Kerštajn: »Ob 13.30, ko je konec 6. šolske ure, marsikdo hiti dalje v glasbeno šolo ali pa na športne dejavnosti.«

Najbolj očitna posledica prezgodnjega vstajanja je seveda nezadostna količina spanja. Ljudje delajo napako, da skušajo to nadoknaditi s popoldanskim spancem ali daljšim spanjem konec tedna. Dr. Barbara Gnidovec Stražišar o tem: »Popoldanski spanec dodatno oteži večerno uspavanje. Vedeti moramo, da je drugi proces, ki narekuje, kdaj gremo zvečer spat, spalni pritisk. Ta narašča z naraščajočim stanjem budnosti. Če gremo sredi dneva spat, potem sprostimo del pritiska, kar pomeni, da zvečer spanje nastopi še ob poznejši uri.«

Tina Lamovšek