Vsako leto približno 14.000 Slovencev in Slovenk zboli za rakom, več kot 6.000 pa jih bolezni tudi podleže. Da zmanjšamo možnosti, da nas doleti rakava bolezen oziroma jo uspešno obvladujemo, lahko storimo veliko tudi sami: z upoštevanjem Evropskega kodeksa, ki vsebuje 12 nasvetov proti raku. »Evropski kodeks=manj raka« je tudi glavno geslo tedna boja proti raku, ki se pričenja danes. Predsednica Zveze društev za boj proti raku dr. Maja Primic Žakelj je v pogovoru s Tino Lamovšek poudarila, da je treba upoštevati vsa priporočila kodeksa, ne zgolj tista, ki se navezujejo na zdrav življenjski slog.

Ob tednu boja proti raku, da je o preventivi treba učiti že od mladih nog

Z upoštevanjem dvanajstih nasvetov oziroma priporočil, ki jih vsebuje evropski kodeks proti raku, bi lahko breme raka zmanjšali za 30 do 50 odstotkov.

Da je zdravstvena vzgoja v šolskem sistemu premalo sistematizirana, pravi predsednica Zveze društev za boj proti raku dr. Maja Primic Žakelj: »Govorimo, da so naši ubogi osnovnošolci preobremenjeni, hkrati jim pa manjka osnovni nasvet za zdravo življenje.«

»Pomembno je, da mladi prenesejo informacije domov, v svojo družino, v domače in šolsko okolje«

Pohvalno je, da pri tem sodelujejo tudi mladi. V sklopu projekta »Priporočila proti raku naj ne obvisijo v zraku« dijaki ambasadorji tako vrstnike kot starejše ozaveščajo o tej pomembni tematiki. Zveza društev ima dolgoletne izkušnje z delom v osnovnih šolah, pove Maja Primic Žakelj: »Začeli smo s preprečevanjem kajenja, torej da so učenci podpisali obljubo, da ne bodo prižgali cigarete. Zdaj želimo to razširiti in jim približati tudi preostale nasvete za zdrav življenjski slog.«

Tina Lamovšek