Italijanska policija je pretekli teden v Pachinu na jugu Sicilije aretirala štiri mafijce, ki so načrtovali napad z avtobombo na priznanega novinarja Paola Borometija. Borrometi je zaposlen pri italijanski tiskovni agenciji Agi in velja za enega največjih poznavalcev sicilijanske organizacije Cosa Nostra. Je tudi predsednik novinarskega združenja »Articolo Ventuno«. Mafijci so se mu v preteklosti že maščevali: enkrat so ga pretepli, da ima trajno pohabljeno ramo, drugič so mu z bencinom zalili vrata doma in jih zažgali. Zadnja štiri leta živi pod strogim policijskim varstvom v Rimu. Z njim se je srečal naš dopisnik Janko Petrovec.

Zgodba italijanskega novinarja, ki zaradi groženj mafije že štiri leta živi pod nenehnim nadzorom policije

Paolo Borrometi je zaposlen pri italijanski tiskovni agenciji Agi in velja za enega največjih poznavalcev sicilijanske organizacije Cosa Nostra. Italijanska policija je prejšnji teden v Pachinu na jugu Sicilije aretirala štiri mafijce, ki so načrtovali napad nanj z avtomobilom bombo, in sicer Giuseppeja Vizzinija, njegova dva sinova in še enega sodelavca. Boss Giuliano, ki domnevno nadzoruje celotno območje sirakuške pokrajine, je ostal na prostosti. Za njim je že dvajset let odsluženega zapora.

»Moramo udariti po njem. Bum, pa bo na tleh. Udariti moraš po njem! Bum, pa bo na tleh! Tak ognjemet bo, kot da smo spet v devetdesetih letih.«

Mafijci so se mu v preteklosti že maščevali: enkrat so ga pretepli, da ima trajno pohabljeno ramo, drugič so mu z bencinom zalili vrata doma in jih zažgali. Zadnja štiri leta živi pod strogim policijskim varstvom v Rimu.

»Kako naj se počuti človek potem, ko je izvedel, da je že pripravljen atentat nanj? Da nekje nanj že čaka avtomobil bomba? Pri čemer pa čutiš odgovornost še za pet drugih ljudi, ki te ves čas spremljajo? Kako – če poznaš posnetke policijskih prisluškovanj, v katerih se mafijski šefi hladnokrvno pogovarjajo o »pokolu«, v katerem naj bi pobili vse?«

Mora biti zaščita svojega življenja pomembnejša od izvajanja poklica?

»Ne. Moje delo je moje življenje. Na Siciliji smo predolgo čakali, da bo prišel odrešenik in nam rešil deželo. Rešiti pa si jo moramo sami. Z vsakodnevnim delom vsakega od nas. Ne potrebujemo izjemnih posameznikov, a nekdo mora začeti. Ne moremo se samo tolči po prsih, ko govorimo o ubitih sodnikih Giovanniju Falconeju in Paolu Borsellinu. Naložena nam je namreč velika naloga – ta, da izboljšamo svojo sedanjost in prihodnost. Moje življenje bo varno samo z vsakodnevnim delom vseh nas. Ne nameravam se umakniti. Ne morem se umakniti.«

Tako Paolo Borrometi, 35-letni novinar iz očarljivega sicilijanskega mesta Modica, ki zdaj živi pod policijsko zaščito na skrivnem mestu v Rimu. Groženj s smrtjo, ki jih vsakodnevno dobiva po spletnih omrežjih, ne šteje več. Ko sva ugasnila mikrofon, sva se pogovarjala o picerijah, kinu in najljubših plažah Sicilije – o krajih, skratka, ki so prenevarni, da bi jih moj sogovornik lahko obiskal.

Janko Petrovec