Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Skodelica Cankarja

5 epizod

5 epizod


Letos obeležujemo 100. obletnico smrti Ivana Cankarja, enega največjih slovenskih pisateljev in pesnikov. V jubilejnem letu na Prvem izbiramo najljubši citat iz njegovih del.


12. 06. 2018

Na klancu

Na klancu je simbolistično – naturalistični roman pisatelja Ivana Cankarja. Sam ga je označil za svoj prvi večji uspeh pri širši publiki in za eno svojih najizrazitejših del. Napisan je bil poleti leta 1902, izšel je maja 1903. Pisatelj je delo zasnoval kot pripoved o življenju svoje matere, a zamisel se mu je tekom pisanja spreminjala in širila. Gre za prvi slovenski roman v katerem je glavna junakinja ženska. Cankar se v romanu dotakne socialnih razmer osrednjega ženskega lika, njene družine in okolja. Rešitev vidi v razsvetljenskem modelu oziroma, da se socialno ogroženemu sloju obeta lepša prihodnost v primeru, da se bodo izobraževali. V šesti rubriki je pesnik, publicist in novinar Peter Kolšek izbrala naslednja dva citata: “Neizmeren klanec siromakov je bil pred njim in narod hlapcev je stanoval na klancu.“ “Zgodilo se je veliko – fant s klanca je šel študirat.“ Kateri pa je vam najljubši? Pokličite in glasujte v rubriki Skodelica Cankarja v sredo ob 12.30 v živo na programu ali glasujte na Facebooku Prvega.


05. 06. 2018

Erotika

Erotika je pesniška zbirka Ivana Cankarja, ki je prvič izšla leta 1899, drugič pa tri leta kasneje. Prvo izdajo te zbirke so po ukazu ljubljanskega škofa Jegliča uničili zaradi po njegovem prepričanju neprimerne vsebine. Ljubljanski škof je ukazal pokupiti in sežgati 700 izvodov. O tem dogodku je Cankar slišal, ko je bil na Dunaju, čez tri leta pa je zbirko ponovno izdal. V drugo izdajo je vključil pesmi, ki jih v prvi izdaji ni. Nova izdaja Erotike je izšla kot Cankarjev protest zoper nekulturno dejanje ljubljanskega škofa, torej je bila v tem smislu Erotika iz leta 1902 politično dejanje. Hkrati je druga izdaja tudi zadnje Cankarjevo pesniško udejstvovanje. Obe izdaji Erotike vsebujeta tri cikle lirskih pesmi (Helena, Iz lepih časov, Dunajski večeri) in romance… V peti rubriki je novinarka in publicistka Manca Košir izbrala naslednja dva citata: “Lahka in svobodna mi je duša, kadar sanjam o Tebi.“ ” – da čutim prvikrat njeno mehko, opolzko telo in slišim njen tihi glas in njene poludušene vzdihe…“


30. 05. 2018

Pohujšanje v dolini šentflorjanski

Delo je nastalo iz odpora do odnosa, ki ga je imela vladajoča družba do umetnosti in svobodnega izražanja. Poleg Lepe Vide velja za edino Cankarjevo igro, ki je bila uprizorjena takoj po svojem nastanku, in sicer 21. decembra 1907 v Deželnem Gledališču. V knjižni obliki je farsa izšla leta 1908. V četrti rubriki je Uroš Smolej, gledališki in filmski igralec izbral naslednja dva citata: “O domovina, ti si kakor vlačuga: kdor te ljubi, ga zasmehuješ!” “Gospodar ne joka in ne kleči! Ob prvi malodušni besedi boš popotnik, kakor si bil, in celó dacar bo tvoj gospod!“


23. 05. 2018

Aleš iz Razora

V povesti Aleš iz Razora je Ivan Cankar pisal o Vrhniki in njeni okolici na zelo oseben način. Gre za portret ljudi, ki so živeli v tistem času. Cankar jih je poznal in jih v tem delu zelo avtentično opisal. Lik Aleša, navzven pobožnjakarja, v resnici pa razuzdanca in grešnika, razkrije dvojno moralo, o kateri je Cankar v svojih delih pogosto pisal. V tretji rubriki Skodelica Cankarja je dva citata iz dela Aleš iz Razora izbrala literarna komparativistka Nives Kovač: “Vrhnika, prečuden kraj!” “Kaj pa bi hotel od mene, krščanskega siromaka?”


16. 05. 2018

Hlapci

Cankarjeve Hlapce je vladajoča zavest od začetka odklanjala. Pisatelj je dramo napisal leta 1909. Izšla je leto pozneje in v hipu povzročila škandal in ogorčene odmeve, cenzura pa je prepovedala njeno uprizoritev. Cankar je s Hlapci ustvaril besedilo, ki z nizanjem prizorov in jasno vaško motiviko že od vseh začetkov postavlja ogledalo slovenskemu ljudstvu in že na prvi pogled izpostavlja konflikt med liberalnim in konservativnim. V drugi rubriki Skodelica Cankarja je dva citata iz dela Hlapci izbral gledališki in filmski igralec Marko Mandić: »In naposled še zahteva, da imej učitelj zaklenjena usta, ključ do ključavnice pa obešen na šolske duri.« »Hlapčuj, da boš napojen in nasičen, ter nič ne izprašuj, kdo ti je gospodar in kaj ti ukazuje!«


Domov V živo Podkasti Spored Kontakt