Dogajanje ob slovenskem kulturnem prazniku ni bilo pestro le pri nas ampak tudi v Dubaju, ki je hkrati predstavljalo enega izmed vrhuncev predstavitve naše države na Expu. Slovenski paviljon je v tednih, ki so za nami, gostil številne konference in predstavitve. Obiskale so ga mnoge gospodarske delegacije s področij logistike, potovanj, mobilnosti ter trajnostnega razvoja in lesa. O tem, katera atrakcija je pritegnila že več kot 100.000 obiskovalcev v slovenskem paviljonu ter o inovacijah, s katerimi so se v zadnjih tednih slovenskih ustvarjalci predstavili svetovni javnosti pa v naslednjih minutah. Ponovno je čas za oddajo Prvi na Expu, ki jo je pripravil Marko Rozman.

Slovenski paviljon bo tudi po koncu svetovne razstave ostal dom slovenskega gospodarstva in skupnosti v Dubaju

Dogajanje ob slovenskem kulturnem prazniku je predstavljalo enega izmed vrhuncev predstavitve naše države na Expu. Najprej je enajstletni Isaak Hrovatin pozdravil vse zbrane na glavnem trgu, najpomembnejšem prizorišču Expa. V kulturnem delu programa so nastopili tudi vokalna zasedba Jazzva, harmonikar Marko Hatlak, operna solistka Tajda Jovanović, akademska folklorna skupina France Marolt.

Osrednji govorec na slovesnosti je bil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, dogodka pa se je udeležil tudi minister za zunanje zadeve Anže Logar. Po njunih besedah naj bi slovenski paviljon ostal v Dubaju tudi po koncu Expa. Želijo ga preoblikovati v dom slovenskega gospodarstva in skupnosti v Dubaju ter skupaj z Gospodarsko ter Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije postaviti temelje, da bo imelo slovensko gospodarstvo tu ustrezno predstavništvo. Slovenski paviljon je sicer v tednih, ki so za nami gostil številne konference in predstavitve. Med drugim so ga obiskale gospodarske delegacije področij logistike, potovanj, povezovanja in mobilnosti ter trajnostnega razvoja in lesa. V delegacijah so bili predstavniki številnih slovenskih podjetij, pa tudi lokalnih skupnosti in državnih institucij.

Podjetje Artkontakt Studio Bast je v sodelovanju z okoljskim ministrstvom in vladno službo za razvoj predstavilo tri projekte na temo varstva okolja, ohranjanja kulturne dediščine in porabe evropskih sredstev. Omenjene projekte je v svojo zbirko uvrstil tudi muzej Expo iz Šanghaja. Direktor podjetja Stane Jeršič in umetnostna zgodovinarka Bojana Čampa.sta na paviljonu predstavila konceptualno zasnovo in zgodbo knjige Fabiani, Plečnik, Vurnik - Oblike za novo demokracijo, ki prvič v strnjeni obliki skupaj predstavlja tri pionirje sodobne slovenske arhitekture.

"Jožeta Plečnika smo predstavili v povsem novih dimenzijah. Iz tega smo naredili izhodišče, kako pomembna je tradicija za arhitekturo v prihodnosti, za nove urbanistične rešitve in prostorsko načrtovanje, ki se skrivajo v kanonih Plečnika, Fabianija in Vurnika. Tako da sem vse to povezala s strukturo celotnega mesta Expo in aplicirala na futuristično podobo Dubaja."

Na slovenskem paviljonu se je predstavila tudi Višja strokovna šola za lesarstvo in oblikovanje Maribor, in sicer z desetimi inovativnimi izdelki študentov, ki so jih ustvarjali v času projektnega tedna. Kot pravi profesorica Cvetka Hojnik, je vsak izmed študentov ob snovanju izdelka razvijal čut za profesionalnost, strokovni pristop in natančnost.

"Svojim študentom sem ob odhodu na Expo povedala, da je to tako, kot da bi šli na olimpijske igre. To je svetovna razstava, kjer se predstavijo najboljši in najbolj izvirni ustvarjalci na svetu."

Les, trajnostni razvoj in zelene tehnologije. V okviru tega sklopa sta se v Dubaju predstavila tudi koprski laboratorij Heka in Kulturno izobraževalno društvo Pina. Na svetovni razstavi so prikazali uporabo tako imenovane bioplastike. Sami so jo denimo izdelali iz predelanih in demineraliziranih lupin škampov. Vodja društva Pina Borut Jerman poudarja, da so umetnost in umetniki tisti, ki jim uspe razmišljati zunaj okvirjev. In to je podlaga za inoviranje.

"Z osnovnimi kemičnimi reakcijami nam uspe pridobivati najprej hitin in nato hitozan. V bistvu imamo že vzorce. To je plastika, stoodstotno pridobljena iz lupin škampov. Naša misija je, da raziskujemo nove materiale, ki so stoodstotno pridobljeni iz odpadnih materialov."

Slovenski paviljon na razstavi Expo v razstavnem prostoru gosti gigantsko kranjsko čebelo sivko, ki je ena največjih atrakcij letošnje svetovne razstave v Dubaju. Tridimenzionalni model čebele, ki je v razmerju 100 : 1, si je doslej ogledalo že več sto tisoč obiskovalcev. Model, ki ima tudi gibljive dele, je dolg 170 centimetrov in je postavljen na vrteči se platformi, vgrajeni v repliko čebelnjaka. Dr. Peter Kozmus iz Čebelarske zveze Slovenije poudarja, da gre za eno večjih atrakcij na Expu in prototip, ki dviga obrvi med obiskovalci in drugimi udeleženci razstave.

"Čebela je v arabskem svetu prepoznana kot zelo pomembna žival. V arabskem svetu tudi želijo pridobiti več našega medu, ker je naš med izredno cenjen. Težava pa je na naši strani, saj naši čebelarji ne pridelajo dovolj medu za naše potrebe in tako je malo presežka, ki bi ga lahko prodali v tujino."

 

Marko Rozman