Vsak petek ob 21.05 se eno uro družimo s približno 500 tisoč rojaki in njihovimi potomci, ki živijo po svetu. To so ekonomski emigranti s konca 19. in začetka 20. stoletja – tisti, ki so se izselili iz domovine iz političnih in ideoloških razlogov, zadnje čase pa vse bolj in bolj tudi ljudje, ki pri izbiri svoje poklicne poti ne poznajo jezikovnih in državnih meja. Oddaja je zanje stik z domovino, za nas, ki živimo tukaj, pa mozaik življenja in dela Slovencev po svetu.

Študentje, ki študirajo slovenščino v Brnu, so že pred začetkom študija večinoma  dobro seznanjeni s Slovenijo in slovensko kulturo

V oddaji gostimo  slovenistko iz Prlekije  Matejo Kosi, ki že deset let biva in dela v češkem Brnu. Vodi slovenski lektorat na Filozofski fakulteti Masarykove univerze, podrobneje pa predstavlja študij slovenščine v Brnu, svoje izkušnje iz življenja in dela v tem češkem mestu, pa tudi trenutne korona razmere na Češkem. Ustavljamo se tudi  na tradicionalnem  Festivalu slovensko ameriške polke, ki se začenja v ameriškem  Clevelandu, predstavljamo  pa tudi  Sebastjana Kovačiča, ki se je pred petimi leti preselil na Tajsko, kjer se ukvarja s turizmom.

 

Prvi