Direktorica Dolenjskega muzeja v Novem mestu o našem največjem olimpioniku

Leon Štukelj je še vedno najuspešnejši slovenski telovadec in športnik vseh časov ter velikan svetovne telovadbe.

Leon Štukelj, legenda svetovnega športa, je zapisan v zgodovini slovenskega športa kot tekmovalec z največ uspehi na velikih mednarodnih športnih tekmovanjih, kot so svetovna prvenstva in olimpijske igre. Uspelo se mu je - kot enemu redkih slovenskih športnikov - uvrstiti v sam svetovni vrh, kjer je bil vse od svetovnega prvenstva v Ljubljani leta 1922 do olimpijskih iger v Berlinu leta 1936, ko je na najboljši in najlepši možni način zaokrožil in končal svojo tekmovalno telovadno pot, s katero je bil povezan več kot dvajset let.

Leon Štukelj je nastopil na sedmih velikih tekmovanjih (poleg olimpijskih iger je udeležil še svetovnega prvenstva v Ljubljani, Lyonu, Luksemburgu in Parizu) in skupno osvojil 20 kolajn od tega 8 zlatih. 

Rodil se je v Novem mestu 12. novembra 1898. Že leta 1907 se je vključil v naraščaj novomeškega Sokola in se prvič resno srečal s telovadbo. V mestu ob Krki je preživel svoja otroška leta in mladost, maturiral na gimnaziji in po diplomi na pravni fakulteti opravil še sodniško prakso ter po imenovanju za sodnika tudi najprej služboval. Od tu je odšel na svoja prva tri velika svetovna telovadna tekmovanja, svetovni prvenstvi v Ljubljani 1922. in v Lyonu 1926. leta ter na svoje najuspešnejše olimpijske igre v Parizu leta 1924.

Tri je številka, ki je zaznamovala življenje Leona Štuklja in tri zlata odličja na olimpijskih igrah so tista, ki so še danes uganka in hkrati izziv mnogim slovenskim športnikom.

Štukljeva ljubezen, strast in del življenja je bila gimnastika. Zaradi uspehov v športu je bil pomemben ambasador naše mlade države. Leta 1996 je bil v Atlanti na 26. olimpijskih igrah ob stoletnici olimpijskih iger moderne dobe, kjer je na povabilo Mednarodnega olimpijskega komiteja sodeloval na odprtju kot najstarejši še živeči olimpionik z zlato kolajno v žepu.

Za življenjsko delo v športu je Leon Štukelj pri 99 letih prejel Bloudkovo nagrado, kar je najvišje državno odlikovanje Republike Slovenije na področju športa. V Dolenjskem muzeju Novo mesto so se že pred dvema letoma Štuklju poklonili z obsežno razstavo z naslovom LEON 120 let. Mineva že 21. leto od njegove smrti, a v Novem mestu, njegovem rojstnem mestu, ta veliki športnik, olimpionik še zdaleč ni pozabljen.

Več pa v posnetku pogovora z direktorico Dolenjskega muzeja Novo mesto, Jasno Dokl Osolnik.

Tadeja Bizilj