Lokalni čas

Mesto na brežcu to poletje privablja turiste

Z dopisnico iz Posavja o poletni turistični beri v Brežicah

Vodni stolp Brežice
Pogled na vodovodni stolp, simbol Brežic, z najstarejše in za mnoge najlepše ulice v Brežicah t.i. Gase.
foto: Suzana Vahtarič

Brežice so visoko v vrhu iskanih destinacij to poletje, predvsem zaradi termalnih kopališč, so pa letos zelo polne tudi zasebne namestitve. Tudi v samem mestu je precej turistov, seveda večina domačih, od tujih pa predvsem Nizozemcev in Italijanov. Občina Brežice se je odločila za dodatno pomoč turizmu, torej  poleg državne pomoči, ker je turizem v občini Brežice izjemno pomembna dejavnost, vsak deseti občan živi od turizma oz gostinstva. Katja Čanžar z Zavoda za podjetništvo in  turizem Brežice:

»Tako da smo poleg ukrepov, ki se večinoma navezujejo na promocijske aktivnosti na državni ravni sprejeli t.i. trojček paketa, ki vsebuje vsako sredo vodeni bosonogi pohod na sveti Vid, vsak četrtek brezplačni vodeni ogled starega mestnega jedra in viteške dvorane, in pa razdelili smo sobodajalcem 10.000 brezplačnih kart za voden ogled gradu Brežice.«

Namestitvene kapacitete so skoraj razprodane, tako kot po državi, do sredine septembra.

»Z odzivom smo zadovoljni, prav tako so zadovoljni lastniki namestitvenih kapacitet, ker lahko ponudijo turistom nekaj več, neko dodano vrednost, pa tudi sicer imamo tudi dežurni turistični telefon, na katerega res, posebej za vikende , turisti intenzivno kličejo in sprašujejo kaj vse si lahko v naši občini ogledajo, tako da je tudi praksa pokazala, da res sodobni turist zahteva več, da je na počitnicah tudi raziskovalec.«

To poletje v Brežicah ni številnih tradicionalnih prireditev in festivalov, ki so dvigali utrip predvsem poletnih večerov, mestno jedro zato, kot večina starih mestnih jeder, bolj životari.  Dodatnih ukrepov občine za krepitev turizma so veseli v Posavskem muzeju Brežice, ki domuje v tamkajšnjem gradu v samem mestu. Direktorica muzeja Alenka Černelič Krošelj:

»Občina Brežice je vsem, ki so nastanjeni v naši občini, omogočila tudi brezplačni obisk muzeja in seveda nam bo iz tega naslova namenila nekaj sredstev, kar smo zelo veseli, da še nekoliko bolj vzpodbudimo ljudi, da nas obiščejo. Obisk zdaj kaže zelo dobro, primerljivo, ker se je turizem nekako na novo spet vzpostavil, drugače pa približno 60 % manj kot pretekla leta, prihajajo domači, nekaj je tudi tujcev, večina so domači ampak ker imamo v bližini termalna zdravilišča oz kopališča, gre v bistvu tudi za nekaj tujih gostov.«

Namigov za obisk samega mestnega jedra Brežic je veliko; grad z baročno viteško dvorano s čudovitimi freskami, najstarejša ulica Gasa, zgrajena na delu obzidja z vodovodnim stolpom iz leta 1914, ki je simbol Brežic, mestne hiše, stare grajske kašče…