Ovira je lahko tudi pot

Samo doma. Zaprti med štiri stene. Ure dolge, dan je enak dnevu. Čas epidemije in karantene je za ljudi, ki imajo težave z alkoholom, lahko velika priložnost; mnogokrat pa je uteha, ki se ji le stežka uprejo. »Znašli smo se v nepredvidljivem obdobju, v katerem alkohol lahko zelo vpliva na naše počutje in razpoloženje,« opozarja psihiatrinja Janja Milič iz Psihiatrične bolnišnice v Idriji. Psihologinja dr. Maja Roškar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje ji pritrjuje. »Reševanje stisk z alkoholom lahko na dolgi rok vodi v še večje težave.«

Zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa so psihoterapevtski programi zdravljenja odvisnosti prekinjeni. Skupine se v tem obdobju ne srečujejo. Psihiatrične bolnišnice obravnavajo le tiste paciente, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, pravi Janja Milič. v Psihiatrični bolnišnici v Idriji še vedno deluje informativno-svetovalni telefon.

Reševanje težav s pomočjo alkohola lahko vodi v odvisnost, pojasnjuje Maja Roškar. Odvisnost pa ima številne negativne posledice. Vsi tisti, ki vas trenutna situacija zelo skrbi in plaši, lahko pokličete tudi na telefon za psihološko podporo.

Informativno-svetovalni telefon na Oddelku za zdravljenje odvisnosti od alkohola v Psihiatrični bolnišnici v Idriji lahko pokličete od ponedeljka do petka med 14. in 15. uro na številko 05 37 34 381: Psihiatrična bolnišnica v Idriji

Telefoni za psihološko podporo od Ajdovščine do Žalca: Številke po Sloveniji

Prvi program Radia Slovenija za vas poslušalce in poslušalke pripravlja posebno oddajo za samoumiritev. V njej vas seznanjamo s tehnikami in strategijami za umirjanje in sproščanje. Oddaje vas bodo pomirile in razbremenile. K poslušanju vas vabimo od ponedeljka do petka ob 18.45 na Prvem: Samoumiritev

Iztok Konc