Pesem v žepu tokrat posvečamo pred kratkim preminulemu prleškemu pesniku Marku Kočarju. Avtor številnih besedil v knjižnem jeziku in narečju je vse od svojih študentskih let sodeloval z glasbeniki, njegove pesmi so tako zaživele v različnih zvrsteh zabavne glasbe. Be radio, ansambel Štrk, Štajerskih sedem, Kalamari, Ethnotrip in nenazadnje kantavtor Tadej Vesenjak – to je le nekaj imen glasbenikov, ki so se našli v njegovih besedilih in jih tudi uglasbili. O Marku Kočarju bosta spregovorila Tadej Vesenjak in pevka skupine Ethnotrip Tjaša Šimonka Kavaš.

V spomin pesniku Marku Kočarju

Pesem v žepu tokrat posvečamo pred kratkim umrlemu prleškemu pesniku Marku Kočarju. Avtor številnih besedil v knjižnem jeziku in narečju je vse od svojih študentskih let sodeloval z glasbeniki, njegove pesmi so tako zaživele v različnih zvrsteh zabavne glasbe. Be radio, Ansambel Štrk, Štajerskih sedem, Kalamari, Ethnotrip in nenazadnje kantavtor Tadej Vesenjak – to je le nekaj glasbenikov, ki so se našli v njegovih besedilih in jih tudi uglasbili. O Marku Kočarju bosta govorila pevka skupine Ethnotrip Tjaša Šimonka Kavaš in Tadej Vesenjak.

»Zelo sem bil vesel in srečen, da sem ga poznal. Da sem našel – da sem srečal eno zelo sorodno dušo. … Na Svetinjah gori sva se usedla, v vinoteki, on je zelo rad prišel tja, pa tudi meni je bilo tam zelo lepo, na terasi, sonce, dobro vino, domača beseda … In sva prišla na idejo, da bi naredila skupaj en kabaret. Kisla žüpa … Tiste pesmi njegove, ki jih je on tam prebiral – moram pa reči, da je bil odličen interpret, redki so pesniki, ki znajo tako dobro interpretirati svoje pesmi, zelo se mi je dopadlo, kako je znal podkrepiti sporočilnost pesmi s tistimi liki – in so mi te njegove pesmi začele vedno bolj lesti pod kožo, kar je v bistvu normalno. In sem začel prepoznavati čisto svoje misli, svoja razmišljanja. Obenem pa sem rekel, to bi bilo škoda, da se teh pesmi ne bi tudi zapelo …«

Tadej Vesenjak, pogovor za Pesem v žepu

 

Kantavtor Tadej Vesenjak je uglasbil že več Markovih pesmi. Pravi, da bodo uglasbitve nastajale še naprej. Bliže so mu tiste v prleščini, medtem ko je prekmurska zasedba Ethnotrip posegla predvsem po tistih bolj liričnih, napisanih v knjižnem jeziku.

»Seveda Marko je večinoma imel pesmi, ki so bile po značaju malo bolj hudomušne pa veseljaške, ampak nam so seveda malo bolj padle v oči tiste pesmi, ki so izžarevale nekaj drugega. V bistvu to, kar je Marko tudi na nek način bil. V teh skladbah smo se potem našli, da smo mi njim dali novo glasbeno podobo.«

Tjaša Šimonka Kavaš, pogovor za Pesem v žepu

 

Za svoja pesmi je Marko Kočar prejel več nagrad, med drugim je bil petkratni prejemnik nagrade za najboljše besedilo na Festivalu narodnozabavne glasbe Ptuj. Posebna moč njegovih pesmi je v tem, da se ljudje z lahkoto vživijo vanje:

»Tako sem ga jaz tudi doživljal: kot človeka, ki je – lepa beseda je pronicljiv. Da je znal začutiti, videti stvari takšne, kot so … Znal jih je na en tak način upesniti, da rečeš: ja, pa saj! Hvala bogu, da se je tudi meni kdaj kaj takšnega zgodilo. To pomeni z eno pesmijo zajeti neko situacijo, ki jo ljudje mogoče jemljejo kot samoumevno, vsakdanjo, trivialno ali pa nepomembno, ampak jo na nek tak način poustvariš ali podaš, da mu postane zanimiva, postane nanjo pozoren in obenem postane pozoren tudi na to pri sebi in seveda se ga posledično pesem dotakne.«

 Tadej Vesenjak, pogovor za Pesem v žepu

 

Teja Klobčar