Vladna rešitev financiranja javno veljavnih programov zasebnih devetletk iz javnih sredstev – v celoti obvezni pouk in niti evra več za razširjeni program – ki ji je pristojni parlamentarni odbor sinoči s tesno večino prižgal zeleno luč za dokončno odločanje na julijski plenarni seji, ostaja na majavih nogah. Odločno in soglasno jo podpirajo le še Socialni demokrati, preostali koalicijski partnerji (zlasti v SMC) pa napovedujejo, da se bodo pri nadaljnjem glasovanju v državnem zboru vzdržali. Komentar novinarke Nataše Lang.

Komentar novinarke Nataše Lang o nadaljnji usodi vladne formule financiranja programov zasebnih devetletk

Vladna rešitev financiranja javno veljavnih programov zasebnih devetletk iz javnih sredstev – v celoti obvezni pouk in niti evra več za razširjeni program – ki ji je pristojni parlamentarni odbor sinoči s tesno večino prižgal zeleno luč za dokončno odločanje na julijski plenarni seji, ostaja na majavih nogah. Odločno in soglasno jo podpirajo le še Socialni demokrati, preostali koalicijski partnerji (zlasti v SMC) pa napovedujejo, da se bodo pri nadaljnjem glasovanju v državnem zboru vzdržali. Komentar novinarke Nataše Lang:

Kakšna bo nadaljnja usoda vladne formule financiranja programov zasebnih devetletk? To je vprašanje za vedeževalko.

Dejstva so ta: vladna formula zmanjšuje zasebnim šolam javni denar za petino, to zagotovo ni bil namen ustavnega sodišča, na to opozarjajo vladni in državnozborski pravniki, pa tudi drugi, Slovenija financira zasebne šole nadpovprečno visoko v Evropi, Evropsko sodišče za človekove pravice prepušča posamezni državi delež financiranja zasebnih šol – zato tu ni enotne prakse na stari celini. Da imamo posamezniki in politiki različne ideološke in konceptualne poglede na razvoj zasebnega šolstva, je logično.

Ali je tudi politično modro, da vladna koalicija pod krinko branjenja javne šole razširja gnev in sovraštvo med ljudmi ter sprejema odločitve pod senco neustavnosti? Vladne stranke LMŠ, SMC, Desus in SAB so včeraj skušale s kompromisnim predlogom umiriti žogico. Neuspešno. Socialni demokrati se zdaj na krilih etapne zmage razglašajo za branika javnega šolstva. A to ne bo dovolj. Ljudje bodo v javno šolo verjeli, le dokler bo kakovostna in bo odgovarjala na zahteve časa in ji bo država namenila več denarja. Mimogrede: Slovenija je na področju javnih izdatkov za šolstvo dosegla rekord: sodi na vrh držav – ki so najbolj radikalno znižale delež BDP za izobraževanje v tem desetletju. To čivkajo že vrabci. A žal, ne dovolj glasno, da bi jih branilci javne šole slišali in uslišali. Kdo torej ogroža javno šolo? To pa ni več vprašanje za vedeževalko!

Nataša Lang