Kako se bo končala zgodba z ministrom Dejanom Prešičkom, nad katerim visijo očitki o mobingu in zlorabi položaja, bo odločil premier Marjan Šarec. A ta zgodba je obdprla predvsem vprašanje o tem, kaj se v resnici dogaja na Ministrstvu za kulturo. Sploh zato, ker je denimo v letu 2017 mobing (statistično) prijavil skoraj vsak drugi zaposleni tam. Svojo sliko dogajanja s konkretnimi podatki je Urški Ivanovič predstavila podsekretarka na ministrstvu Minka Jerebič.

Kako se bo končala zgodba z ministrom Dejanom Prešičkom, nad katerim visijo očitki o mobingu in zlorabi položaja, bo odločil premier Marjan Šarec

Minka Jerebič je na Ministrstvu za kulturo tista, pri kateri zaposleni od leta 2014 prijavljajo mobing in ji zaupajo svoje stiske. Tako ima tudi podatke o očitkih, ki so se zgrnili na ministra Dejana Prešička – od šikaniranja sodelavcev do zlorabe uradnega položaja. Kot potrjuje, uradne prijave mobinga ni bilo, so pa bile različne govorice. Ob tem so razmere na ministrstvu katastrofalne že dalj časa, prijave mobinga pa so se strmo povzpele v času ministrovanja Julijane Bizjak Mlakar – tudi zoper ministrico samo. Kot pravi Jerebičeva, se je z njo skušala pogovoriti:

»Ona (ministrica) je od mene zahtevala dokazila z imeni in priimki. Povedala sem ji, da od mene nikoli ne bo dobila nobenega imena, priimka. Da bi me utišala, me je po kazni premestila iz pisarne, kjer sem bila sama, v pisarno s kolegico. S tem je onemogočila, da ljudje, ki so želeli priti do mene, pridejo.«

Kot dodaja, se mobing na ministrstvu še dogaja, saj ljudje na položajih ostajajo isti, zato so nujne sistemske spremembe. O tem, kaj bi spremenil odhod ministra Prešička, pa po vsej aferi pravi:

»Tudi če ga ne bo pozval predsednik vlade, naj odstopi, kako bo še lahko prišel na ministrstvo, nam pogledal v oči in delal z nami naslednja štiri leta?«

Urška Ivanovič