Čeprav v Nemčiji upada število prihodov prebežnikov, narašča število pogrešanih otrok, mlajših od 14 let. Po podatkih kriminalistične policije trenutno pogrešajo 902 otroka. Odzvale so se različne organizacije, ki opozarjajo, da morajo države po Evropski uniji izboljšati sisteme podpore mladoletnim prebežnikom. Stanje komentira Polona Kovač, podpredsednica društva Ključ.

Zaradi kulturno specifičnega dojemanja otroštva ti otroci sebe vidijo kot moške, kot tiste, ki morajo družini poslati denar

Čeprav v Nemčiji upada število prihodov prebežnikov, narašča število pogrešanih otrok, mlajših od 14 let. Po podatkih kriminalistične policije trenutno pogrešajo 902 otroka. Odzvale so se različne organizacije, ki opozarjajo, da morajo države po Evropski uniji izboljšati sisteme podpore mladoletnim prebežnikom. Skrb je izrazila tudi Polona Kovač, podpredsednica društva Ključ:

“Ne vemo, kje so ti otroci. Mnogi se morajo znajti sami. Nekateri gredo v sistem pomoči, sicer pa nosijo veliko odgovornost. Pri mnogih so imeli starši denar le za enega otroka, da je lahko prišel do Evrope. In teža tega stroška v resnici leži na tem otroku. Od njega se pričakuje, da se bo čim prej zaposlil ali kako drugače prišel do denarja, denar poslal domov, da bi še kdo iz družine lahko prišel v Evropo.«

Ko še poudarja sogovornica je kulturno dojemanje otroštva nekoliko drugačno v državah, od koder prihajajo. Sami sebe dojemajo bolj kot moške, kot tiste, ki morajo družini priskrbeti neka sredstva. Zato manjkrat in težje ostanejo v sistemu. Načini, kako lahko otrok v Evropi varno pride do denarja, sogovornici niso zares znani.

»Že če si star 18 let, je težko dobiti zaposlitev. Če si mlajši, so te možnosti še toliko bolj omejene. Mnogi so siljeni v izvajanje kaznivih dejanj, preprodajo drog, tatvine, beračenje. Mnogi doživijo izkušnjo siljenja v spolne odnose za denar. Vedno obstaja tudi nevarnost za trgovanje z organi, tkivi in krvjo.«

Čeprav o konkretnih primerih ne morejo natančno govoriti, pa v tem in sorodnih društvih vedo, da se na obrobju Evrope tovrstni primeri siljenja v izvajanje kaznivih dejanj in trgovanja z ljudmi zagotovo dogajajo.

Peter Močnik