Raziskovalnemu duhu Noči raziskovalcev se s projektom Humanistika, to si ti! pridružuje Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani skupaj s še štirinajstimi članicami ljubljanske univerze. Program bo temu primerno izredno pester in tudi interdisciplinaren. Segal bo od bioinformatike do umetnostne forenzike, od prebiranja srednjeveških rokopisov do matematičnih pobegov iz predavalnice. Lotili se boste lahko najrazličnejših eksperimentov in poklepetali z znanstveniki.

Filozofska fakulteta in Univerza v Ljubljani ponujata za Noč raziskovalcev pestro in interdiciplinarno srečanje z najrazličnejšimi vidiki sodobne znanosti

Raziskovalnemu duhu Noči raziskovalcev se s projektom Humanistika, to si ti! pridružuje Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani skupaj s še  štirinajstimi članicami ljubljanske univerze. Program bo temu primerno izredno pester in tudi interdisciplinaren. Segal bo od bioinformatike do umetnostne forenzike, od prebiranja srednjeveških rokopisov do matematičnih pobegov iz predavalnice. Lotili se boste lahko najrazličnejših eksperimentov in poklepetali  z znanstveniki.

Kot že naslov sporoča, bo v žarišču pozornosti relevantnost humanistike za sodobnega človeka in družbo, na kar se pogosto pozablja, opozarja prodekanja Filozofske fakultete prof. Jasna Mažgon.

»Žal tudi v znanosti vse bolj prevladujejo težnje po neposredni uporabnosti in ekonomski upravičenosti rezultatov raziskav. Pogosto se ustvarja vtis, da družboslovno, zlasti pa humanistično raziskovanje tem pričakovanjem ne more zadostiti v zadostni meri.«

Toda merjenje védenja zgolj z ekonomskimi kazalci se ji zdi izredno problematično.

»Nobena družba, nobena znanost ne more obstati brez temeljne zmožnosti premišljanja o tistih, ki jo soustvarjajo, brez razumevanja človeka, medčloveških odnosov, družbene dinamike, ki je iz njih poraja, brez znanja o jeziku, ki nas vzpostavlja kot misleča bitja; skratka, brez humanistike in družboslovja.«

44 dogodkov se bo odvilo v Ljubljani, Kopru in Murski Soboti. Natančnejše informacije najdete tudi na spletni strani Noč raziskovalcev.

Nina Slaček