V nedeljskem jutru na Prvem smo z različnimi sogovorniki in klici poslušalcev spoznavali odnos do nakita. Dr. Peter Turk, kustos za prazgodovino v Narodnem muzeju je povedal, da so se krasili že neandertalci in nam orisal zanimive zbirke nakita, ki so jih našli na Slovenskem - od steklenih ogrlic do diademov. V najstarejši slovenski zlatarni so nam predstavili želje novodobnih potrošnikov, z oblikovalko Barbaro K. Germ pa smo spoznavali nakit iz stekla.

Arheološke najdbe kažejo, da so nakit nosili tudi moški, današnji trendi ob bok žlahtnim kovinam uvrščajo tudi nakit iz drugih materialov

Občudujmo ga na drugih, doma hranimo kakšen kos prejšnjih generacij, kupimo ali prejmemo ga za posebne priložnosti in obletnice. Vse to je nakit, ki je, včasih še bolj kot danes, izraz družbenega statusa. Dr. Peter Turk, priznani arheolog in kustos za prazgodovino v Narodnem muzeju na podlagi najnovejših najdb pove, da so se kitili že neandertalci.

»Najnovejše najdbe kažejo, da je v Evropi bil že neandertalec tisti, ki je perforiral kremplje ptic ujed, očitno zato, da si jih je nanizal kot ogrlico. To štejemo za najstarejše oblike nakita. Še bolj pogosti so perforirani kremplji ter zobje medvedov in drugih zveri kasneje v mlajšem paleolitiku.«

Za prepoznavo in določitev nakita so za arheologe najpomembnejših grobovi od mlajše kamene dobe dalje, v Sloveniji od bronaste dobe dalje. Te najdbe kažejo, da so se ženske krasile več kot moški.

»So določena obdobja v prazgodovini, peto in četrto stoletje pred našim štetjem, to je čas situle iz Vač, ko imamo v najbogatejših moških grobovih eno nanožnico, eno jantarjevo ali stekleno jagodo, ki kaže na izkaz njegovega bojevniškega statusa. Nakit torej ni samo ženska zadeva.«

V tujini je trend vrnitve rumenega nakita, pri nas je še vedno najbolj priljubljeno belo zlato. V najstarejši slovenski zlatarni pravijo, da je kriza prinesla novo ponudbo in jeklen nakit, s tem pa tudi stranke mlajših generacij. Najdražji serijski kos stane 10.000 evrov, ljudje pa si velikokrat zaželijo nakit izdelan po njihovih lastnih skicah. Vesna Zaleznik, vodja maloprodaje v Zlatarni Celje:

»Mislim, da se tudi tukaj trend spreminja. Ženske smo, tako kot na drugih področjih, emancipirane tudi na tem. Velikokrat se zgodi, da se stranke obdarijo tudi same.«

Barbara K. Germ je oblikovalka modnega steklenega nakita. Steklarsko delavnico je podedovala po očetu, a je po njegovi smrti hitro ugotovila, da je izdelava steklenih figuric ne veseli ter tako začela ponujati nakit iz stekla.

»Moje najbolj drzne kreacije po navadi nosijo precej starejše gospe, bolj kot mlajše. Vidim pa, da so se ženske na splošno v teh dveh desetletjih kar sprostile, postale so drznejše.«

Ana Skrt