Ne le poleti, ko je obilje sadnih dobrot, tudi v tem času, ko se mošt spreminja v vino praznujejo najmanjše med muhami – mušice. Sladkobne vonje in okuse naravnost obožujejo, o tem kaj vemo o njih, koliko jih sploh poznamo, čeprav so nam domače pa je Liana Buršič spraševala učence 3.C razreda črnuške OŠ Maksa Pečarja in biologinjo, vodnico v ljubljanskem ZOO-ju Petro Hrovatin.

Odrasla plodova vinska mušica meri v dolžino od 2 do 3 mm, je rumene do rdečerjave barve in ima značilne oranžno rdeče oči. Najlažje jo spoznamo po samcih, ki imajo na vrhu prozornih kril značilno okroglo črno liso, ki jo lahko opazimo že s prostim očesom. Samica lahko odloži do 400 jajčec, njen razvoj od jajčeca do odrasle mušice pa lahko v ugodnih pogojih, ko je temperatura višja od 25 °C, traja tudi manj kot 10 dni. Tako lahko v eni sezoni razvije 10 ali več rodov, odvisno od zunanjih dejavnikov in razpoložljivih virov hrane. Prezimi kot odrasla mušica na zavetnih mestih, aktivna pa postane pri temperaturi nad 10 °C.

In kaj o tej plodni nadlegovalki iz vrste muh vedo Gaber, Tim, Vid, Zarja in Karina, učenci 3.C razreda črnuške OŠ Maksa Pečarja ter Petra Hrovatin, vodnica in biologinja v ZOO-ju? Prilsuhnite oddaji oziroma posnetku.

Liana Buršič