Te dni naj bi luč sveta zagledale na novo oblikovane smuči za oba najuspešnejša smučarska skakalca minule sezone. Sklenjen naj bi bil tudi končni dogovor med Elanom in cerkljanskim podjetnikom Petrom Slatnarjem o prevzemu skakalnega programa. Šok, ki ga je povzročila nedavna odločitev novih lastnikov begunjskega Elana, se je s tem polegel, slovenski in drugi orli bodo lahko še naprej skakali na slovenskih smučkah, znanje na tem področju ostaja doma. O podrobnostih, motivih in prihodnosti proizvodnje skakalnih smuči v sredinem Intervjuju s podjetnikom in inovatorjem Petrom Slatnarjem.

Do konca tedna naj bi v Begunjah izdelali prve smuči blagovne znamke podjetja Slatnar Carbon, ki je prevzelo Elanov program skakalnih smuči. Kot je v oddaji Intervju povedal Peter Slatnar, so za zdaj najeli proizvodne zmogljivosti, vključno z zaposlenimi. Zanimanje za smuči, ki so jim do zdaj spremenili predvsem dizajnersko zasnovo, je preseglo najbolj optimistična pričakovanja.

Čeprav je Slatnar najboljšim tekmovalcem povedal, da v prvem obdobju ne morejo pričakovati nagrad za uspehe, prestopov k drugim proizvajalcem skakalnih smuči ne bo.

Vsi tekmovalci, ki so do zdaj tekmovali na Elanovih, ostajajo na naših smučeh. Prihajajo pa še novi, saj je interes iz tujine zelo velik. Mislim, da bomo morali delati selekcijo, koga vse bomo spustili na to smučko.

To zanimanje pripisuje tudi dozdajšnjemu uspešnemu sodelovanju, saj praktično vsem najboljšim tekmovalcem dobavlja vezi, v sklepni fazi pa je tudi testiranje skakalnih čevljev. Pri tem poudarja, da je v Sloveniji dovolj znanja, da to postane glavni igralec v tej tržni niši.

V navadi je bilo, da smo hodili v tujino in kupovali drago opremo, zakaj ne bi tega obrnili in nekaj tistega denarja, ki smo ga dolga leta nosili v tujino, nekako pridobili nazaj.

Obseg za zdaj ostaja na dozdajšnji ravni
Proizvodnja skakalnih smuči za zdaj ostaja v Begunjah.

Mi najemamo za čas proizvodnje skakalnih smuči njihov prostor, stroje in delovno silo. V naslednjem koraku se dogovarjamo, da bomo odkupili stroje, ki so izrecno namenjeni za smučarske skoke, in bodo potem naša last.

Obseg proizvodnje v Begunjah naj bi za zdaj ostal na dozdajšnji ravni, to je okoli 250 parov tekmovalnih in nekaj manj kot 1.000 smuči za klube in mlajše kategorije. A Slatnar, ki je prepričan o uspehu, zagotavlja, da jih lahko v Sloveniji izdelajo tudi bistveno več. Na svetu so zdaj le še trije proizvajalci skakalnih smuči, ki na leto izdelajo več tisoč parov.

Drago Balažič