V 13. stoletju so čarovništvo razglasili za krivoverstvo in s tem za zločin z vidika cerkvenega nauka in civilnega prava. Obsojene so sprva obešali, od 14. stoletja naprej pa sežigali na grmadi. Na Slovenskem je bilo največ čarovniških procesov v drugi polovici 17. stoletja. Čarovnice so obtoževali, da so odpadle od krščanske vere, da so s svojo krvjo podpisale pogodbo s hudičem in da po sestankih na Kleku odletijio delat škodo ljudem, živalim in poljščinam. Priznanja so dosegali z mučenjem, če pa obtoženka ni priznala svojih čarovniških dejanj, so jo mučili do smrti in objavili, da je po njeno dušo prišel hudič

 Zadnji veliki čarovniški proces pri nas se je končal na današnji dan leta 1701 v Ribnici na Dolenjskem. Marija Češarkova je po treh dneh mučenja priznala svoja zla dela in naštela imena vseh, ki so se shajale na Kleku. V ohranjenem zapisniku piše, »da so jo po božji postavi in cesarskih zakonih obsodili na obglavljenje, truplo pa naj se vrže na grmado in popolnoma sežge v prah in pepel!«

—–

VILJEM  ROHRMAN  je študiral na kmetijski akademiji v Liverdu na Češkem. Od leta 1884 je bil strokovni učitelj na kmetijskih šolah na Slapu pri Vipavi in na Grmu pri Novem mestu. Strokovno se je izpopolnjeval v Pragi, na Dunaju, Tirolskem in v Švici. Napisal je pet knjig o kmetijstvu in poljedelstvu ter bil častni član Kmetijske družbe ter Sadjarskega in vrtnarskega društva za Slovenijo. Kmetijski strokovnjak Viljem Rohrman se je rodil na današnji dan leta 1862 v Novem mestu.

—–

 Gledališki  in  filmski  režiser,  igralec in  pedagog  JOŽE  GALE  je leta 1938 diplomiral na gledališkem oddelku konservatorija v Pragi in dobil prvi angažma v ljubljanski Drami. Med drugo svetovno vojno je bil med prvimi člani in igralci januarja leta 1944 v Črnomlju ustanovljenega Slovenskega narodnega gledališča. Po drugi svetovni vojni se je izpopolnjeval v filmskih ateljejih na Češkoslovaškem in bil nato režiser pri Triglav filmu ter v Mestnem gledališču ljubljanskem. V šestdesetih letih prejšnjega stoletja je bil redni profesor in tudi rektor Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. V gledališču je režiral več kot petdeset del, po nekaj dokumentarnih filmih pa je posnel trilogijo »Kekec«, »Srečno, Kekec« in »Kekčeve ukane« ter »Družinski dnevnik« in »Pustoto«. Več filmov je posnel tudi zunaj Slovenije. Jože Gale se je rodil na današnji dan leta 1913 v Grosupljem.

—–

Radio Maribor, zdaj Regionalni RTV-center Maribor, se je prvič oglasil na današnji dan pred 70-imi leti, ko so z zasebno radijsko tehniko iz stanovanja v Tyrševi ulici začeli sporočati prva obvestila in navodila vojaških oblasti ter informacije, pomembne za izgnance in izseljence. Kmalu so postajo preselili v Koroško ulico in tam je delovala vse do leta 1985, ko so zanjo zgradili stavbo pod Pekrsko gorco. Prve mesece delovanja so vsak dan pripravili približno dve uri živega programa, danes pa ima Radio Maribor, postaja, ki je namenjena predvsem poslušalcem iz severovzhodne Slovenije, celodnevni program, pripravlja pa tudi nočni program za Radio Slovenija.

Pavle Jakopič